14 NAJBITNIJIH PITANJA O ZUBNIM IMPLANTATIMA

Sve što treba da znate!

Zubni implantati su postali standard u stomatologiji kada je u pitanju obnavljanje izgubljenih zuba. Njihova trajnost, prirodan izgled i funkcionalnost učinili su ih jednim od najpopularnijih rješenja za pacijente koji žele dugoročne rezultate. Ipak, i dalje postoji mnogo pitanja i nedoumica vezanih za postupak ugradnje, oporavak, kao i same implantate. Da bismo razjasnili sve vaše sumnje, pripremili smo odgovore na 14 najčešćih pitanja o zubnim implantatima.

Nastavite da čitate i otkrijte sve što treba da znate o zubnim implantatima!

14 NAJBITNIJIH PITANJA O ZUBNIM IMPLANTATIMA

1. Šta su zubni implantati?

Zubni implantati predstavljaju trajno rješenje za gubitak zuba, bilo da se radi o jednom zubu, više njih ili svim zubima. Postavljaju se putem hirurškog zahvata. Izrađeni su od titana, materijala koji je biokompatibilan i koji se prirodno integriše s kosti. Implantat funkcioniše kao korjen zuba, na koji se kasnije postavlja kruna, most ili proteza, prilagođeno vašim specifičnim potrebama.

 

Zubni implantati ne samo da izgledaju, već i funkcionišu poput pravih zuba, omogućavajući vam da bez strepnje uživate u hrani, razgovoru i osmijehu.

2.     Da li je opravdan strah od zubnih implantata i da li mogu izazvati neke probleme?

Strah od zubnih implantata je prilično uobičajen, ali je važno razumjeti da su implantati, kada se pravilno postave i njeguju, generalno sigurno i efikasno rješenje. Ipak, kao i svaki hirurški postupak, mogu postojati rizici i potencijalni problemi.

Opravdano je imati strah od hirurškog zahvata, bilo koje vrste, iako se izvode pod anestezijama, strah od bola i nelagode može biti zastrašujući. Isto tako postoperativni period može uključivati nelagodu i mali otok, što takođe doprinosi zabrinutosti. Pacijenti su čuli i za mogućnost odbacivanja zubnog implantata, koja se javlja izuzetno rijetko, ali svi smo skloni razmišljanju da će se to upravo nama desiti. Bitno je znati da je ovo danas jedan od najpouzdanijih zahvata u oralnoj hirurgiji i dobar tim specijalista može obezbjediti da se smanje rezici i garantovati najbolji mogući ishod. U našoj ordinaciji zubne implantate ugrađuje specijalista maksilofacijalne hirurgije, a svi naši pacijenti imaju doživotnu garanciju na zubne implantate.

3. Šta znači doživotna garancija na zubne implantate?

Doživotna garancija na zubne implantate znači da proizvođač implantata i stomatološka ordinacija garantuju dugoročnu funkcionalnost i kvalitet implantata tokom cijelog života pacijenta, pod određenim uslovima. Ovo znači da će, u slučaju neke greške na materijalu ili neuspješnog srastanja zubnog implantata, biti besplatno zamjenjeni novim.

Međutim, doživotna garancija dolazi uz nekoliko važnih uslova:

Pravilna njega i održavanje: Pacijent mora redovno održavati oralnu higijenu (četkanje, upotreba zubnog konca, oralnog tuša, redovne posjete stomatologu) kako bi implantat bio u dobrom stanju, u dobrim uslovima i pod stalnim nadzorom (jednogodišnje kontrole).

4. Da li je zahvat ugradnje bolan?

Prirodno je da se brinete o mogućem osjećaju bola prilikom ugradnje zubnih implantata. Međutim, možete biti opušteni jer se postupak izvodi pod lokalnom anestezijom, što znači da ćete osjetiti samo trenutak apliciranja anestezije i nećete osjetiti bol tokom intervencije. Većina naših pacijenata nakon zahvata doživljava samo minimalnu nelagodu, koja se lako može kontrolisati uzimanjem blagih analgetika, iako većini nisu bili potrebni. Hladne obloge i pravilno održavanje higijene je sve sa čim ćete se susresti poslije ugradnje zubnih implantata.

5. Koliko traje proces ugradnje zubnih implantata i vrijeme oporavka?

Trajanje postupka ugradnje zubnih implantata može se razlikovati u zavisnosti od specifičnih okolnosti svakog pacijenta. Sama intervencija maksimalno traje do sat vremena i 30 minuta po vilici, ako je u pitanju postavljanje 6 implantata. Neki pacijenti dolaze sa potpuno bezubom vilicom, dok je kod nekih potrebno uraditi dodatne pripreme, poput ekstrakcije zuba, čišćenja infekcije, dodatnog zahvata “Sinus lift” i sl.

Nakon što je implantat postavljen, potrebno je nekoliko mjeseci da se implantat potpuno integriše s kosti, što se naziva oseointegracija. Za to vrijeme pacijenti nose privremene krune, koje se dobijaju unutar 24h od hirurškog zahvata, a pomoću kojih odmah vraćaju potpunu funkcionalnost govora i žvakanja, kao i novi osmijeh. Proces srastanja zubnih implantata s kosti se završava unutar 4 mjeseca za gornju, odnosno 2 mjeseca za donju vilicu, poslije čega se može pristupiti izradi i postavljanju završne krune/kruna, proteze ili mosta. Najbitnije od svega je da se prvi rezultati vide odmah, da se pacijentu odmah omogući normalan život i izgled, a krajnji rezultat je toliko nevjerovatan da zaista opravdava čekanje.

Privremene krune pored zaštitne funkcije, služe i za izuzetno bitno vraćanje funkcionalnosti govora i žvakanja, a tu su i da pacijentima odmah prikažu potencijalni izgled završnog osmijeha. Na njima se mogu korigovati i dorađivati oblik i veličina završne protetike. Na slici ispod prikazan je pacijent 24h poslije postavljanja dva All on 6 rada sa privremenim krunama.

Zubni Implantati Banja Luka Privremeni Zubi All On 6 Aurum Dental Centar

6. Koliko traju zubni implantati?

Jedna od najvažnijih prednosti zubnih implantata je njihova izvanredna trajnost i jednostavnost održavanja. Sa adekvatnom njegom i redovnim pregledima kod stomatologa, implantati mogu trajati cijelog života. Osim toga, oni su otporni na karijes i ne zahtevaju posebne procedure, osim redovne i pravilne oralne higijene. To ih čini najpraktičnijim i dugotrajnim rješenjem za obnavljanje vašeg izgubljenog osmijeha.

7. Cijena zubnih implantata?

Cijena zubnih implantata varira u zavisnosti od njihovog kvaliteta, kada je riječ o cijenama implantata uopšte. U našoj ordinaciji radi se isključivo sa Premium zubnim implantatima i njihova cijena je jasno izražena u našem cjenovniku na sajtu, koji možete pogledati jednostavnim klikom ovdje. U zavisnosti od potreba pacijenta, cijene radova koja su rješenja za bezube vilice mogu podrazumjevati veći broj zubnim implantata i dodatnih stavki, pa samim tim imaju jedinstvene cijene koje se izražavaju u paketu, poput All on 6 paketa, All on 4 paketa ili Proteze na titanijumskoj prečki na 4 zubna implantata. Važno je napomenuti da su zubni implantati dugoročna investicija u vaše zdravlje i poboljšanje kvaliteta života.

8. Da li je bitno koje zubne implantate postavljamo, razlike u implantatima?

Da, veoma je bitno koji zubni implantati se postavljaju, jer se razlikuju po kvalitetu, materijalima, dizajnu i proizvodnji. Evo nekoliko ključnih faktora koji ukazuju na razlike:

Materijal: Premium implantati izrađeni su od čistog titanijum zbog svoje biokompatibilnosti i otpornosti na koroziju. Postoje i implantati od cirkonijuma, koji takođe spadaju u Premium implantate, dok kod ostalih povoljnijih implantata moguće su primjese u materijalima.

Dizajn: Različiti dizajni implantata (npr. oblik, površinska obrada) mogu uticati na oseointegraciju implantata sa kosti. Neki imaju teksturirane površine koje poboljšavaju srastanje ili specijalne premaze.

Proizvođač: Neki proizvođači imaju dužu tradiciju i reputaciju u dentalnoj industriji, što može garantovati bolji kvalitet i pouzdanost, te planirani tok terapije, zahvaljujući brojnim kliničkim studijama.

Dužina i prečnik: Implantati dolaze u različitim veličinama, prednosti Premium proizvođača se ogledaju i u velikom izboru vrsta zubnih implantata, što omogućava prilagođavanje specifičnim potrebama pacijenta, uključujući debljinu i gustinu kosti.

Cijena: Cijene implantata variraju, a jeftiniji implantati često mogu značiti i manji kvalitet. Važno je ne fokusirati se samo na cijenu, već i na dugoročnu pouzdanost. Na Premium implantate pacijenti dobijaju doživotnu garanciju, iako su u startu skuplji, pacijntu nude mnoge benefite za dalji tok terapije, kao i doživotno održavanje.

U svakom slučaju, važno je razgovarati sa stomatologom kako biste razumjeli koje su opcije najbolje za vašu specifičnu situaciju. Kvalitetne konsultacije mogu pomoći u donošenju najbolje odluke.

9. Ko sve može ugraditi zubne implantate?

Zubni implantati su opcija za skoro svaku osobu koja je izgubila jedan ili više zuba. Ipak, najbolji kandidati su oni koji imaju zdravu viličnu kost i dobru oralnu higijenu. Ako imate specifične zdravstvene probleme, poput dijabetesa ili bolesti desni, naši stomatolozi će detaljno pregledati vašu situaciju, uraditi potrebnu dijagnostiku, te izraditi precizan plan terapije.

10. Kako se spremiti na zahvat i koliko unaprijed se treba planirati?

Priprema za hirurški zahvat ugradnje zubnih implantata uključuje nekoliko važnih koraka:

Konsultacije: Prvi korak je zakazivanje pregleda kod stomatologa ili oralnog hirurga. Tokom ovih konsultacija, specijalisti će procijeniti vaše oralno zdravlje, stanje vilične kosti i utvrditi da li ste kandidat za implantate.

Dijagnostika: Kako bi se potvrdila mogućnost ugradnje zubnih implantata i napravio detaljan plan hirurgije neophodan je 3D CBCT snimak.

Razgovor o medicinskoj istoriji: Važno je da obavjestite svog stomatologa o svim zdravstvenim stanjima, alergijama i lijekovima koje uzimate. Ovo je od izuzetne važnosti za bezbjedan zahvat i dugotrajnost postavljenih implantata.

Planiranje: Preporučljivo je započeti planiranje najmanje nekoliko nedelja prije zahvata u smislu informisanja. Bilo bi poželjno da to budu sigurni i provjereni izvori. Od ključnog značaja je i odabir ordinacije, kao i tima od povjerenja. Odluka o brendu zubnog implantata je također značajna, svjesni smo da pacijenti apsolutno nisu upućeni o razlikama zubnih implantata. Više o tome možete saznati na našem blogu ovdje. Bitno je znati koji implantat vam se postavlja i koje su njegove karakteristike.

Što se tiče dogovora o datumima, u našoj ordinaciji poželjno je sedam dana unaprijed zakazati termin za konsultacije. Isti dan se može planirati pregled, kompletna dijagnostika i ako sve protekne po planu može se odmah pristupiti hirurškom zahvatu. Kroz svakodnevna planiranja sa našim pacijentima, dosta informacija razdjelimo putem email-a i poziva prije samog prvog susreta.

11. Koji su rizici i komplikacije vezane za zahvat?

Iako su rizici prilikom ugradnje zubnih implantata mali, svaka hirurška procedura nosi određene potencijalne komplikacije, samim tim prije svakog zahvata, pacijenti prolaze kroz detaljnu procjenu kako bismo osigurali najbolji mogući ishod.

Zubni implantati predstavljaju sigurno, dugotrajno i estetski privlačno rješenje za one koji su izgubili zube. Ako razmišljate o ovom postupku, važno je informisati se iz provjerenih izvora i konsultovati se sa stomatologom sa iskustvom u dentalnoj implantologiji. U našoj ordinaciji nudimo besplatne preglede i konsultacije kako bismo vam pružili sve potrebne informacije i pomogli vam da donesete najbolju odluku za vaše oralno zdravlje.

12. Kako se brinuti i očuvati zubne implantate?

Održavanje zubnih implantata veoma je slično brizi za prirodne zube. Ključni elementi su redovno pranje zuba, upotreba zubnog konca, te redovne posjete stomatologu, što je od ključnog značaja za dugovječnost implantata. Naš tim stručnjaka će vas obučiti o svim aspektima pravilne dentalne higijene, te uređajima i preparatima za vašu njegu. Bitno je znati da se sa zubnim implantatima ništa loše ne može desiti “preko noći”, ako period oseointegracije protekne uspješno, pravilna higijena i redovne kontrole će vam omogućiti savršeno funkcionalan i lijep osmijeh dugi niz godina.

13. Koliko traje oporavak poslije ugradnje zubnih implantata?

Većina pacijenata vraća se svakodnevnim obavezama već dan nakon zahvata, s minimalnom nelagodom. U prvih nekoliko dana savjetuju se lagani obroci, hladne obloge i izbjegavanje napornih fizičkih aktivnosti. Proces oporavka je brz, privremeni zubi, samim tim i novi osmijeh dobija se unutar 24h od hirurškog zahvata, a vi ćete se uskoro prilagoditi svojim novim zubima, te povratiti putpunu funkcionalnost žvakanja i govora.

14. Vrijeme potrebno da se uspješno završi kompletna terapija?

Kompletna terapija podrazumijeva dvije faze. Prva faza prilikom koje se postavljaju zubni implantati, u zavisnosti od stanja i potreba pacijenta, može da traje 1-3 dana. Jedan dan ako se radi o manjem broju i ugradnji pojedinačnih implantata, 2 ili 3 dana ako se rade veliki radovi nadoknade svih zuba jedne ili dvije vilice, poput fiksnih radova All on 6, All on 5, All on 4 ili polufiksni rad Proteza na titanijumskoj prečki na 4 zubna implantata.

Poslije prve faze slijedi period „odmaranja“, odnosno period srastanja zubnih implantata s kosti, te ovaj period traje 4 mjeseca za gornju i 2 mjeseca za donju vilicu. Drugoj fazi se pristupa kada se uspješno okonča proces oseointegracije i ona podrazumijeva skeniranje stanja, digitalnim putem, za izradu definitivnog rada, završne protetike koja u zavisnosti od izbora protetike može trajati 3-7 dana uz nekoliko proba. Proces izrade cirkon kruna vremenski traje kraće od procesa izrade metalokeramike.

Zaključno, možemo reći da se najveći radovi koji nadoknađuju sve zube jedne ili obe vilice završavaju u vremenskom periodu od 4,5 mjeseca. Ovaj period ma koliko se činio dug, pacijentima jako brzo prođe uz potpuno zadovoljstvo novog osmijeha zahvaljujući privremenom radu koji se postavlja odmah poslije ugradnje zubnih implantata.


Dogovorite potpuno besplatno pregled i konsultacije.

Zaslužujete najljepši osmijeh brzo i bezbolno. Velike životne odluke se ne donose lako, stoga želimo taj proces da vam olakšamo kroz besplatne konsultacije sa našim stručnim timom. Nekada mislimo da je put do uspjeha puno teži nego što zaista jeste. Detaljnim pregledom, poštujući vaše želje i mogućnosti, izradićemo vaš plan terapije, kao i cjenovnu ponudu.

Ne odgađajte.