Ovaj tekst će vam pomoći da odaberete najbolje zubne krunice za vas.
Donosimo vam kompletan pregled, od cijene zubnih krunica, vrsta zubnih navlaka, kvaliteta, trajanja zubnih krunica…
Zubna krunica je u suštini “kapa” za oštećeni zub. Ona mijenja nama vidljivi dio zuba. Može se izrađivati od različitih materijala, uključujući metal, porculan ili cirkon.
Krunice možete imati na svim zubima, a posebna pažnja se posvjećuje prilikom odabira i izrade krunica za prednje zube, kada je estetika veoma važna.
Prilikom odabira krunice sa svojim stomatologom treba razmotriti:
Prirodan izgled vašeg osmijeha treba biti prioritet. Stomatolog može razgovarati sa vama o raznim opcijama i pomoći da shvatite šta najbolje zadovoljava vaše potrebe.
VRSTE ZUBNIH KRUNICA
Pri izradi krunica mogu se koristiti različite vrste materijala, uključujući:
Na primjer, možete imati porculansku krunu koja je spojena s metalom, za razliku od kompletno porculanske krune.
Kod odabira materijala za krunicu, vaš stomatolog će uzeti u obzir:
PRIVREMENE KRUNICE
Privremena krunica je upravo onakva kako i zvuči, privremena. Zato ćemo i krenuti od njih. To je kruna koja će vam ostati u ustima samo kratko vrijeme, ali će se savršeno pobrinuti za vaš izgled i zaštitu vaših zuba.
Privremene krune se fiksiraju ljepilom koje se lako uklanja, tako da neće biti toliko snažno pričvršćene kao trajne krune.
Koriste se dok čekate da se naprave trajne krune, koje dobijate prilikom sledećeg dolaska u ordinaciju. Iako su privremene, izrađuju se najsavremenijom CAD/CAM tehnologijom. Dobijaju se odmah poslije brušenja vaših zuba. Izrađuju se od akrilata i visokoestetski imitiraju prirodne zub, samim tim odmah imate novi osmijeh. Iako su iznad svega estetske, one mogu pružiti i fantastičnu funkciju. Predviđene su da se nose kraći vremenski period (10-ak dana), ali se u praksi pokazalo da mogu da se nose i znatno duže.
Za izradu trajnih zubnih krunica potrebno je određeno vrijeme, za to vrijeme pacijent ima izbrušene zube koji nisu estetski prihvatljivi, ali su i veoma osjetljivi, te mogu izazvati bol. Stoga je izrada privremenih zubnih krunica idealna za zaštitu, kao i estetiku.
INLAY/ONLAY ISPUNI
Koriste se za rekonstrukciju zuba oštećenih karijesom ili traumom, slično kao i uobičajeni ispuni, odnosno plombe. Odličan su izbor za pacijente koje preferiraju minimalno invazivnu terapiju i odlična su alternativa zubnim krunama.
Izrađuju se na osnovu otiska zuba, te se cementiraju u zub. Predstavljaju kvalitetnije rješenje od uobičajenih ispuna i u estetskom i u funkcionalnom smislu.
Inlay ispun postavlja se u sredinu zuba i nema kontakt pri zagrizu sa zubima suprotne vilice.
Onlay ispun površinski je veći od Inlay ispuna i ispunjava oštećenja zuba gdje je potrebno nadograditi i kvržice zuba. Kod Onlay ispuna prilikom zagriza ostvaruje se kontakt sa suprotnim zubima.
Prednost Inlay/Onlay ispuna:
Preporučuje se svim pacijentima koji imaju oštećenje zubnog tkiva, a željeli bi dugotrajnije i kvalitetnije rješenje od klasičnog ispuna/plombe. Ne zahtjevaju veliko brušenje zuba, pa se maksimalno očuva zdravo zubno tkivo.
ZA KOGA SU ZUBNE KRUNE
Ako imate veliku šupljinu na zubu, preveliku za punjenje, možda je vrijeme za krunicu.
Možda će vam krunica trebati i ako je vaš zub:
Poslije liječenja zuba, on je krhkiji i treba mu zaštita, stoga stomatolog u nekim slučajevima može predložiti krunicu. Kod nedostatka zuba, takođe će vam trebati krunice u vidu zubnog mosta ili na implantatima.
CIJENE ZUBNIH KRUNA
Cijene zubnih kruna variraju u zavisnosti od izbora materijala. U našem centru mogu biti u rasponu od 200 do 650 KM.
METALOKERAMIČKE KRUNE
One su vjerovatno jedna od najčešćih opcija koja se koristila u fiksno-protetskoj terapiji, međutim u poslednje vrijeme pacijenti se sve manje odlučuju za ovu vrstu kruna. Specifične su po svojoj metalnoj bazi koja može biti zlato ili kobalt-hrom legura iz koje je izbačen nikl koji je izazivao alergijske reakcije kod jednog malog broja pacijenata. Mogu da budu i od titanijuma koji je bio-kompatibilan i desni imaju minimalnu reakciju na njega, a uz to je veoma čvrst i izdržljiv.
Na metalnu osnovu nanosi se sloj keramike, koji u potpunosti prekriva osnovu, tako da se metal u ustima ne vidi. Na taj način sa jedne strane dobija se čvrstina i izdržljivost, a sa druge zadovoljavajući estetski rezultati.
Prednosti metalokeramičkih krunica:
Cijena metalokeramičke krune u našem centru je 200 KM.
CIRKON-KERAMIČKE KRUNE
Izrađene su od visokokvalitetnih materijala koji se koriste za izradu kruna i mostova. Odlikuje ih biokompatibilnost i preciznost, a značajno je i što zadržavaju prirodan izgled zuba. S obzirom da se mehanička otpornost postiže već i sa debljinom od 0,4mm, potrebno je manje brušenja prirodnog zuba prije postavljanja same krunice. Mogu se postavljati na zubne implantate, ali i na preparirane prirodne zube.
Prednosti cirkon-keramičkih krunica:
Većina ordinacija ove krunice izbjegavaju u slučajevima kada zub poslije liječenja potamni, mada imamo slučajeve uspješnog izbjeljivanja takvih zuba, pa stim i uspješno postavljanje cirkon-keramičkih kruna.
Cijena cirkon-keramičke krune u našem centru je 350 KM.
E-MAX KERAMIČKE KRUNE
Su potpuno keramičke krune, baza im je isto od bijele keramike, zbog toga ove krunice daju savršen prirodan izgled zuba. Pored odabira idealne boje krune, ona će imati i prozirnost na svjetlosti i gotovo je nemoguće razlikovati je od prirdonih susjednih zuba.
E-max keramika zbog svoje obrade i karakteristika predstavlja idealno rješenje za prednje zube u frontu, a najbolje rezultate daje kada se postavlja na prirodne brušene zube.
Prednosti E-max keramičkih krunica:
Cijena E-max keramičke krune u našem centru je 400 KM.
ZIRKONZAHN PRETTAU KRUNE – Najpopularniji cirkon na svijetu!
Odlikuje ih visoka svjetlosna propustljivost i čvrstina. Daju puno mogućnosti, od pojedinačnih kruna, pa sve do velikih mostova. Veoma je pogodan u slučajevima kada ima malo mjesta u okluzalnoj regiji, kada nema dovoljno mjesta za slaganje keramike, kod pacijenata sa Bruxismom ili u slučajevima kada se pacijentu, usled gubitka koštanog tkiva u vilici, pravi rad od punog cirkona sa nadogradnjom gingive.
Prednosti ZirkonZahn Pretta kruna:
Cijena ZirkonZahn Prettau krune u našem centru je 450 KM.
ZIRKONZAHN PRETTAU ANTERIOR KRUNE
Je novi visoko biokompatibilan materijal od firme Zirkonzahn. Karakteriše ga ista transparentnost kao lithium disilicate, posebno je savitljiv. Izvanrednih estetskih osobina i jake transparentnosti specijalno je razvijen za frontalnu regiju, ali je pogodan i za pojedinačne krune i mostove od tri člana za bočnu regiju.
Cijena ZirkonZahn Prettau Anterior krune u našem centru je 650 KM.
POSTUPAK POSTAVLJANJA ZUBNIH KRUNA
Danas je moguće zubne krune uraditi u jednom danu, međutim sve stomatološke ordinacije nemaju još uvijek tu mogućnost, tako da je potrebno provjeriti sa svojim stomatologom da li je to moguće i kolika je cijena takve usluge.
Za tradicionalno postavljanje zubnih kruna potrebno je dva puta posjetiti stomatološku ordinaciju.
Prilikom prve posjete, stomatolog pregleda zub i vrši pripremu u vidu brušenja zuba. Ovo podrazumjeva da je prethodno obavljeno snimanje zuba i liječenje kanala zuba ukoliko je bilo potrebno. Zub mora biti zdrav. Kada je prirodni zub spreman uzima se otisak pomoću kojeg se izrađuje zubna krunica. Većinom se uzima još jedan otisak koji služi za izradu privremenog zuba. Privremeni zub odmah se izrađuje u ordinaciji, ni u jednom trenutku pacijent iz ordinacije ne izlazi bez zuba, koji nije samo estetski tu, nego predstavlja i zaštitu za prirodni zub.
Prvi otisak šalje se u laboratoriju gdje se izrađuje vaša krunica. Ovaj postupak traje do nekoliko dana, a kada je sve spremno ostaje još da dođete na probu. Na probi ukoliko je sve odgovarajuće (estetika, funkcionalnost) stomatolog trajno cementira krunicu za zub. Na kraju se dodatno poliraju rubovi nove krune kako bi se napravio nevidljiv spoj sa zubom.
Tok zahvata u kratkim crtama:
ŠTA JE KOČIĆ? Kočić je štapić napravljen od posebnog materijala. Postavlja se u liječeni kanal zuba radi veće stabilnosti. Zub teže puca ako ima kočić i krunica se bolje pričvršćuje.
ODRŽAVANJE ZUBNIH KRUNICA
Zubne krunice, kao i prirodni zubi trebaju redovno i pravilno održavanje oralne higijene, samo tako ćete produžiti njihov vijek trajanja.
Evo nekoliko korisnih savjeta:
ODRŽAVANJE PRIVREMENIH KRUNA
Kod održavanja privremenih kruna treba biti posebno nježan, jer je ljepilo namjenjeno za privremeni boravak kruna.
Održavanje oralne higijene treba biti kao i obično, čak i pojačano, ali prilikom pranja zuba četkicom, potezi trebaju biti pažljiviji i nježniji. Prilikom korištenja zubnog konca, konac treba izvaditi sa strane, a ne prema gore, kako bi se spriječila mogućnost pomicanja privremene krune.
Ukoliko doživite neki problem sa privremenom krunom pozovite vašeg stomatologa kako biste to riješili, jer se one mogu popraviti ili izraditi nove za vas dok čekate trajne krune.
KOLIKO DUGO TRAJU ZUBNE KRUNICE
Životni vijek krunice može varirati između 5 i 20 godina. Neke su krune čvršće od drugih, pa mogu trajati i duže.
Do danas su rađena mnoga istraživanja na krunama koja su pokazala da monolitne cirkonske krune najmanje imaju problema sa pucanjem. Monolitna kruna je kruna napravljena od čvrstog komada materijala, poput cirkonija.
Međutim, istraživači su za svoje eksperimente koristili modele. Upozorili su da i drugi faktori mogu uticati na rezultate kod stvarne osobe.
Iako keramičke i cirkon-keramičke krune izgledaju prirodnije obično nisu tako jake i dugotrajne kao metalokeramičke, koje u praksi traju i do nekoliko desetina godina.
Suština je u dobrom održavanju higijene i redovnim kontrolama, sve krune mogu trajati dugo ukoliko se vodi računa o oralnom zdravlju.
KOJA ZUBNA KRUNA JE NAJBOLJA?
Imate mnogo izbora kada su zubne krune u pitanju. Ne postoji jedna najbolja. U suštini najveću ulogu pri odabiru zubne krunice igra vaša specifična situacija. Neke krune će vam se više dopasti od drugih, ali cilj je da se odabere najbolje rješenje za vas i vaše stomatološke probleme.